یخ زدن تا حد مرگ! – ایسنا

[ad_1]

با شروع فصل تابستان یکی از مخاطراتی که افراد با آن مواجه هستند، آسیب در حین نصب و نگهداری کولرهای آبی و گازی، خطراتی مانند سقوط از ارتفاع، برق گرفتگی و … می باشد که سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران هشدار می دهد.

سیدجلال ملکی در گفت وگو با ایسنا، وی درباره خطرات روشن کردن کولرهای آبی و گازی گفت: ایام گرم سال فرا رسیده است و امروز هموطنان در حال راه اندازی وسایل سرمایشی برای منازل و محل کار خود هستند که شامل انواع وسایل اعم از آب، گاز و کولر می شود. .

وی یادآور شد: برخی از ساختمان های جدید مجهز به سیستم های سرمایشی و گرمایش مرکزی هستند که با استفاده از همین سیستم دمای کل ساختمان را تنظیم می کنند. . البته برخی از هموطنان نیز در واحدهای خود از یخچال گازی استفاده می کنند که توجه به نکاتی در این زمینه ضروری است.

یک کولر گازی استاندارد بخرید

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران درباره نکاتی که برای نگهداری و خرید کولر گازی باید در نظر گرفته شود، گفت: این دستگاه ها باید در انواع استاندارد با خدمات پس از فروش عرضه شوند و همچنین نمایندگان مجاز از آنها بازدید کنند. به موقع “برای انجام سرویس لازم بر روی آن. البته در برخی موارد فقط برای بازکردن قاب و بدنه برای شستشوی آن می توان اقداماتی انجام داد که باید پس از قطعی برق کلی انجام شود. به هر حال دستکاری سیستم برق و کمپرسور این دستگاه ها یک کار خطرناک و بسیار تخصصی است.

وی با تاکید بر اینکه اکثر هموطنانمان در سراسر کشور همچنان از کولرهای آبی استفاده می کنند و بسیاری از آنها با گرم شدن هوا به صورت شخصی این دستگاه ها را پیکربندی و نگهداری می کنند، گفت: کمی بی احتیاطی در این شغل می تواند منجر به حوادث ناگوار شود. هر ساله با فرا رسیدن فصل تابستان بر تعداد حوادث مربوط به کولر گازی افزوده می شود و این افزایش به این دلیل است که اکثر افرادی که کولر گازی خود را روشن می کنند، تخصص لازم را ندارند. در این حوادث چندین نفر مجروح و یا حتی جان خود را از دست می دهند.

مورد عجیب کولرهای آتش نشانی

ملکی گفت: اکثر حوادث ناشی از تهویه مطبوع به دو دسته برق گرفتگی و آتش سوزی تقسیم می شوند که بیشتر آنها بر پایه برق است. این بدان معناست که بیشتر این حوادث مستقیماً توسط برق کولر گازی ایجاد می شود یا منشاء الکتریکی دارند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران گفت: برای بهره برداری از کولرها باید متخصصان فراخوانده شوند که این امر نیز عوارضی دارد و باعث بروز حوادث بعدی می شود.

یخ زدن تا حد مرگ!

سید جلال ملکی

وی ادامه داد: قبل از راه اندازی مجدد کولر گازی باید ظاهر کولرگازی بررسی شود. اگر بسیار فرسوده و پوسیده است و دیگر نمی تواند کار کند، باید تعویض شود. یک بدنه پوسیده، له شده و شکسته می تواند به غلاف سیم آسیب برساند و در نهایت اتصال ایجاد کند. همچنین بهتر است در ابتدای هر دوره مواد مصرفی تهویه مطبوع مانند نی و بند که دیگر کیفیت لازم را ندارند تعویض کنید.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران با اشاره به خطراتی که کولر گازی برای کودکان دارد، گفت: می تواند دست کودکان را قطع کند و همچنین آسیب ببیند.

ملکی با تاکید بر اینکه در زمان خاموش بودن کولر گازی انجام تعمیرات و روشن شدن آن ضروری است، گفت: با توجه به اینکه فردی برای سرویس کولر به سطح پشت بام می رود و کلیدهای روشن و خاموش کولر داخل دستگاه است. باید تاکید شود. اطمینان حاصل کنید که هیچکس بدون هماهنگی کولر گازی را روشن نکند و هماهنگی های لازم در این زمینه انجام شود. حتی توصیه می شود هنگام سرویس کولر گازی کنتور برق را خاموش کنید.

مراقب تسمه خنک کننده باشید

به گفته وی، لازم است تسمه تهویه مطبوع از بدنه خارج و سپس فعال شود، زیرا در مواردی که موتور کولر روشن می شد، مشاهده می شد که باعث آسیب به دست و انگشتان می شود.

ملکی با بیان اینکه خطرناک ترین قسمت کار برق کولر است، گفت: در اتصال سیم های فاز و نول باید دقت زیادی شود. برای این منظور باید از فازمتر استفاده کرد و هرگز نباید از عقربه یا بدنه برای تست های فاز و صفر استفاده کرد. موارد زیادی بوده که آب داخل تابه و بدنه کولر به دلیل عدم تشخیص صحیح فاز و نول دچار برق گرفتگی شده و به محض دست زدن به کولر گازی برق گرفتگی می شود.

وی بیان کرد: استفاده از سیم های برق سالم، استاندارد و مناسب با توجه به میزان مصرف کولر ضروری است. گاهی برای یک کولر کوچک از سیم ضعیف استفاده می شود و پس از مدتی تصمیم بر این است که کولر ضعیف را با کولر قوی تری تعویض کنیم. در این صورت باید کابل برق کولر گازی تعویض شود و کابل جدید مناسب برای کولر گازی قوی تعویض شود. همچنین حتما از دستکاری سیم کشی برق، استفاده از سیم های چند رشته ای و استفاده از نوار چسب اجتناب کنید. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که برای جلوگیری از برق گرفتگی بهتر است یک کلاه لاستیکی روی پریزهای جعبه برق داشته باشید. این پایه ها هرگز نباید زنگ زده یا فرسوده شوند.

ملکی ادامه داد: هر گونه اتصال در برق کولر گازی باعث آتش سوزی می شود و وجود مواد قابل اشتعال در داخل کولر گازی مانند نی، تسمه، سیم های برق، روکش های روغنی و پلاستیکی باعث رشد سریع آتش می شود. در برخی موارد آتش، دود و گرما از طریق مجرای تهویه مطبوع به داخل دستگاه سرایت می کند و اگر مواد قابل اشتعال مانند پرده، کابینت یا سایر وسایل در نزدیکی دستگاه باشد، احتمال سرایت آتش به داخل دستگاه وجود دارد. در بسیاری از موارد، ایرادات و عیوب الکتریکی باعث آتش سوزی در فیبرها و سیم های برق می شود و دود و گرما از طریق مجرای تهویه مطبوع وارد دستگاه می شود. هر گاه بوی سوختگی از کولر گازی استشمام شود، باید فورا دستگاه را خاموش کرده و بررسی کنید.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران گفت: پمپ آب و دینام نیز دو وسیله برقی و خطرناک در کولر گازی هستند که هنگام کار با آن ها از نشتی آب و برق وصل باید بسیار دقت کرد. اگر این پوشش ها آسیب دیده و معیوب هستند باید تعویض شوند. همچنین باید از ریختن آب و شستن اجزای الکتریکی مانند دینام، پمپ آب و جعبه های توزیع برق خودداری کنید.

وی در خصوص ایمنی تسمه تهویه مطبوع گفت: تسمه تهویه مطبوع باید به طور کامل تنظیم شود. اگر خیلی سفت باشد به دینام فشار وارد می کند که باعث می شود دینام به برق متصل شود و آتش بگیرد. قبل از راه اندازی کولر گازی باید از روغن کاری و روانکاری قطعات متحرک مانند یاتاقان ها نیز خودداری شود، اما روغن روی دینام و پمپ آب نریزد.

ملکی می‌گوید: «بعد از مدتی در اثر آفتاب و باران، برزنت کولر گازی می‌پوسد و می‌شکند و در روزهایی که از کولر گازی استفاده نمی‌شود، احتمال ورود پرندگان و حیوانات به داخل کانال کولر وجود دارد». به این توجه نکنید، اگر قبل از روشن کردن کولر باید از سالم بودن پارچه بوم و خالی بودن ظرف آن اطمینان حاصل کنید.

وی با تاکید بر لزوم بررسی سلامت شیلنگ آب و سیستم قطع آب چیلر یا شناور، گفت: بررسی نشتی شلنگ آب ضروری است. وجود رطوبت در اطراف یخچال به خصوص در صورت وجود اتصال برق، خطر برق گرفتگی را چندین متر افزایش می دهد.

وی با اشاره به فشار اضافی که در ساعات پیک به کنتور وارد می شود، گفت: استفاده از کولر در کنار وسایل برقی مختلف به ویژه در ساعات اوج مصرف می تواند فشار مضاعفی به کنتور برق منازل وارد کند و باعث آسیب و تصادف شود. برای جلوگیری از حوادث احتمالی باید به قدرت کنتور و میزان مصرف دستگاه ها توجه شود.

سرما و خطر سقوط

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران درباره سایر خطرات سرویس تهویه مطبوع که حتی افراد متخصص را نیز تهدید می کند، گفت: گاهی اوقات خطرات مربوط به موارد برقی نیست. در برخی موارد کولر گازی در نقاط مرتفعی مانند دیوار ساختمان، بالکن و طاقچه پنجره قرار می گیرد و افرادی که کولر گازی را سرویس می کنند باید در مکان های خطرناکی باشند که احتمال سقوط وجود دارد. در این گونه موارد به جای ایستادن در لبه ایوان و پنجره ها باید از نردبان یا چهارپایه استفاده کرد و فرد را با طناب و ریسمان به نقطه ای بست.

ملکی افزود: همچنین سقوط کولر از جمله مواردی است که می تواند حادثه ساز شود، بنابراین کولر گازی باید در محلی قرار گیرد که احتمال سقوط وجود داشته باشد و در صورت اجبار آن را مهار کرد. “

به گفته وی، بهتر است پس از اتمام فصل گرما، آب داخل کولر را تخلیه و از آن استفاده کرد، زیرا وجود آب در داخل کولر باعث پوسیدگی بدنه و سولفاته شدن پمپ آب می شود که می تواند مشکل ساز شود. کولر گازی و سایر وسایل موجود برای آسایش و راحتی ما هستند و باید با استفاده بهینه و مناسب از طول عمر این وسایل و همچنین ایمنی و سلامت خود اطمینان حاصل کنیم.

وی در مورد کولرهای گازی نیز اظهار داشت: به طور کلی توصیه می شود برای تعمیر و نگهداری و نصب کولر گازی از سرویسکاران و متخصصان متخصص استفاده شود که در بسیاری از موارد از جمله کنترل کولر می باشد. خطرات برق گرفتگی که در مورد کولرهای آبی وجود دارد در مورد کولرهای گازی نیز صادق است و شهروندان باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.