آیا آمریکا به دنبال بهبود روابط با عربستان است؟

[ad_1]

یک رسانه عربی به تحلیل آخرین تحولات روابط آمریکا و عربستان سعودی پرداخت و نوشت که با توجه به کمبود نفت در بازارهای جهانی، دولت بایدن اکنون به دنبال بهبود روابط با محمد بن سلمان است و قول داده از عربستان سعودی محافظت کند. و رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسند.

به گزارش ایسنا، روزنامه العربی الجدید در تحلیلی نوشت: آخرین تلاش ها برای پایان دادن به اختلافات واشنگتن و ریاض با راه حلی است که مبتنی بر تبادل برخی امتیازات و تدابیر است که از جمله آنها می توان به پایان دادن به اختلافات بین واشنگتن و ریاض اشاره کرد. جنگ در یمن توسط وی به عربستان سعودی و به رسمیت شناختن اسرائیل اشاره کرد.

نویسنده بیان می کند: اهمیت این مبادله و خلوص در این است که این سوال توسط طرفی صورت گرفته که تصمیم گیرندگان اصلی تمایل دارند آن را جدی بگیرند و فضا را بشناسند و با تصمیم گیرندگان در ارتباط باشند. گزارش ها همچنین حاکی از دست داشتن اسرائیل در این امر است.

بر اساس این تحلیل، روابط عربستان سعودی و آمریکا تقریباً یک سال پیش و در پی به قدرت رسیدن جو بایدن در کاخ سفید متوقف شد. این موضوع پس از انتشار اخباری مبنی بر نزدیک شدن تهران و واشنگتن به توافق برای احیای برجام و همچنین آغاز جنگ در اوکراین و خودداری عربستان از محکومیت مسکو، بار دیگر مطرح شد. پس از آن، ریاض با افزایش تولید نفت برای جبران کمبود سوخت در پی تحریم نفت روسیه مخالفت کرد که منجر به افزایش قیمت جهانی سوخت شد و اختلاف ریاض و واشنگتن به اوج خود رسید.

این تحلیل ادامه می دهد: این اپوزیسیون سعودی بسیار مورد توجه قرار گرفت و چالش های زیادی را به همراه داشت. به ویژه اینکه گفته می شود ریاض به تماس کاخ سفید پاسخ نداده است و دولت آمریکا با تمرکز بر اهمیت این روابط و گسترش آن سعی کرده است این موضوع را نادیده بگیرد، اما برخی گزارش ها حاکی از آن است که رابطه بین این دو کشورها به “نقطه شکست” رسیده اند و گفته می شود که عربستان سعودی به جای ایالات متحده به عنوان متحد استراتژیک، به چین و روسیه روی آورده است.

برخی از نویسندگان و فعالان در واشنگتن نسبت به این امر هشدار داده و تاکید کرده اند که روابط دو طرف باید از این روند خارج شود، نویسندگان به دو موضوع متفاوت پرداختند. یکی بر عمق روابط تاکید می کند و دیگری به نارضایتی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی اشاره می کند زیرا زمانی که انصارالله با موشک و پهپاد به منطقه حمله کرد، آمریکا به نقش امنیتی سنتی خود عمل نکرد.

در همین رابطه فرید زکریا، نویسنده و فعال رسانه‌ای مشهور، با اشاره به گزارشی که «شورای روابط خارجی آمریکا» به زودی منتشر خواهد کرد، گفت: شورایی که در شکل گیری سیاست خارجی آمریکا تاثیرگذار است. این گزارش شامل پیشنهادهایی برای امضای یک توافقنامه بزرگ برای بهبود روابط بین واشنگتن و ریاض است.

به گفته زکریا، که به نظر می‌رسد شورای روابط خارجی او از حضور رسانه‌های او برای ارائه یک سخنرانی چینی استفاده کرده است، دولت بایدن به دنبال بهبود روابط و تماس با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و همچنین تعهد صریح خود به حفاظت است. از عربستان سعودی از سوی دیگر عربستان باید به جنگ یمن پایان دهد، اسرائیل را به رسمیت بشناسد و موضع شفاف تری در قبال ترور جمال خاشقجی اتخاذ کند.

یکی از دلایل طرح آمریکا این است که موضوع کمبود نفت و پیامدهای آن نباید به دست پوتین بیفتد، زیرا این امر می تواند منجر به مشکلات جدی اقتصادی در سراسر جهان و در نتیجه رویارویی با روسیه و معاهدات تحریمی شود. در تحلیل گفته شد، علیه این کشور تجزیه خواهد شد. بنابراین برای غلبه بر این احتمال، تولید نفت کشورهای خلیج فارس باید افزایش یابد، زیرا ولادیمیر پوتین جنگ طولانی و فرسایشی داشته است و از این طریق می‌خواهد اقتصاد جهان را تضعیف کند و از آن به عنوان ابزاری برای رفع تحریم‌ها استفاده کند. کشورهای جهان مجبور به بازگشت به نفت این کشور خواهند شد.

در پایان این تحلیل آمده است که بایدن به دلیل نبود جایگزینی برای نفت روسیه امروز و اختلافات فراوان رئیس جمهور آمریکا با برخی سیاستمداران و همچنین ورود رسانه های تاثیرگذار و موثر در موقعیت بسیار دشواری قرار دارد. مانند واشنگتن پست.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.